muhabbetim.com
DOLAR
2,22 / 0,00
EURO
2,76 / 0,00
ALTIN
85,8 / % -0,1
BİST100
83.811 / 0,34
Hafif yağmurlu
İstanbul: Hafif yağmurlu
 • NAMAZ
  VAKİTLERİ
 • HAVA DURUMU
 • ÜYELİK GİRİŞİ

2014 Kutlu Doğum Haftası Ne Zaman?

2014 Kutlu Doğum Haftası Ne Zaman?
Eklenme : 14 Nisan 2014 9:16    Güncelleme : 14 Nisan 2014 9:22    Okunma : 18043

a aa

2014 Kutlu Doğum Haftası Ne Zaman,

2014 Kutlu Doğum Haftası Hangi Tarih’de

Kutlu Doğum Haftası Ne Zaman 2014

Kutlu doğum haftası 2014 yılında
Rebiülevvel ayının 12..gecesi olan Miladi Takvime göre 14 nisan 2014 tarihine denk gelmektedir..

Kutlu Doğum Haftası, peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’in doğum gününü kutlamak amacıyla her yıl 14-20 Nisan arasında kutlanır.

“Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik.”
(Enbiyâ, 107)

İnsanlığın kurtuluşu için gönderilen son ve en büyük peygamber, bizim Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) 571 yılında Kameri aylardan Rebiü’l-evvel ayının 12.gecesi doğmuştur. Milâdî takvime göre ise bu, 571 yılı Nisan ayının yirmisine rastlamaktadır. Bu mübarek geceye “Mevlid Kandili” denir.

O’nun doğduğu çağda dünyanın her tarafında cehalet, zulüm ve ahlâksızlık almış yürümüş, Allah inancı unutulmuş, insanlık korkunç ve karanlık bir duruma düşmüş, dünya yaşanmaz hale gelmişti.

O’nun doğduğu gece, insanlığın kurtuluşu için çok hayırlı ve mübarek bir başlangıçtır.O gecenin sabahı gerçekten de feyizli bir sabahtı. İnsanlık için yepyeni bir gün doğmuş, aydınlık bir devir açılmıştı. Bir fazilet güneşi ve hidâyet meşalesi olan sevgili peygamberimizin gönderilişi, Yüce Allahın bütün insanlara en büyük nimetlerinden birisidir. Bu hususta Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurulmuştur:

“Andolsun ki içlerinden, kendilerine Allah’ın âyetlerini okuyan, (kötülüklerden ve inkârdan) kendilerini temizleyen, kendilerine Kitap ve hikmeti öğreten bir Peygamber göndermekle Allah, müminlere büyük bir lütufta bulunmuştur. Halbuki daha önce onlar apaçık bir sapıklık içinde idiler.”
(Âl-i İmrân, 164)

Bu gece, müslümanlar arasında yüzyılllardan beri büyük bir coşku ile kutlanmakta, Sevgili Peygamberimiz derin bir saygı ile anılmaktadır. Büyük Türk Alimi Süleyman Çelebi tarafından yazılan ve asıl adı “Vesiletün’necat” olan mevlid kitabı O’nun doğumunu, üstünlüğünü ve mucizelerini en güzel bir şekilde dile getiren değerli bir eserdir.

Peygamberimizin doğum yıldönümlerinde okunan mevlidleri saygı ile dinlemek, O’nun mübarek ruhuna salât ve selâm okumak hiç şüphesiz büyük milletimizin Sevgili Peygamberimize olan engin sevgi ve bağlılığının bir ifadesidir.

Bununla beraber, O’nun ahlâk ve fazilet dolu hayatını öğrenmek ve kendimize örnek almak başta gelen görevlerimizdendir. Asıl o zaman O’nun sevgisini ve hoşnutluğunu kazanmış oluruz.

O âlemlerin Rabbinden, “Alemlere rahmet olarak gönderildi.” Asırlara sığmayacak inkılapları birkaç sene içerisinde gerçekleştirdi. Evlâtlarını diri diri toprağa gömen babalar O’na ve getirdiği prensiplere iman ettikten sonra mükemmelleştiler, dünyaya insanlık, adalet ve medeniyet rehberi olacak hale geldiler. İnsanlar O’nun tek emriyle, kökü yüzlerce yıl derinde olan alışkanlıklarını bıraktı.

O, yirminci asır insanının yüzyılda yerleştiremediği hakkı, hukuku, adâleti, hürriyeti, demokrasiyi ve insan haklarını bir solukta yerleştirdi. Böylece cehâlet asrı bir saâdet asrı olup, çıktı. Nihayet asır, asırlara taştı. Ve O, çağlar ötesiyle kucaklaştı.

Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed kendisinden önceki peygamberler gibi sadece bir kavme veya millete değil, bütün insanlığa peygamber olarak gönderilmiştir. O’nun diğer peygamberlerden en farklı yönlerinden birisi budur. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurulur:

“Biz seni bütün insanlara ancak müjdeci ve uyarıcı olarak gönderdik; fakat insanların çoğu bilmezler.”
(Sebe, 28)

İnsanlığın her zaman ve mekânda Hz. Peygamber’in tebliğ ettiği ilâhî mesaja ve bu mesajın hayata geçirilmiş şekli olan onun sünnetine ihtiyacı vardır. O’nu örnek almak, Kur’an’a uymaktır. Çünkü Hz. Aişe (r.a.)’nın ifâdesiyle O’nun ahlâkı Kur’an’dı. (Müslim, Misâfirîn, 139). Kur’an-ı Kerim, Peygamberimiz Hz. Muhammed’in inananlar için en güzel örnek olduğunu bildirmekte ve bu hususta şöyle buyurulmaktadır:

“Andolsun, Allah’ın rasûlünde sizin için, Allah’a ve âhiret gününe kavuşmayı umanlar için ve Allah’ı çok ananlar için güzel bir örnek vardır.” (Ahzâb, 21)

.

KUTLU DOĞUM HAFTASI ile İLGİLİ

Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed’in Doğumu..

Diyanet İşleri Başkanlığı 2014 Kutlu Doğum Haftasına özel Sitesi

Diyanet İşleri Başkanlığı Nurla Nurlandık Videosu

Kutlu Doğum Haftasını Nasıl Geçirmeliyiz..

Kutlu Doğum Haftasında Yapılaca İbadetler..

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan Kutlu Doğum Haftasına Özel Hüsn i Hat Sergisi
SENDE YORUM YAP !
Bu Habere 46 Yorum Yapılmıştır.
 • şükrü diyor ki ;
  23 Ocak 2013 9:47

  kutlu doğum haftasının tarihiyle peygamberin doğum tarihleri farklı arada nerdeyse 2 aydan fazla fark var bu ne iştir anlamadım kutlu doğum haftası diye aslında kimin doğum günü kutlanıyor ??? bu ne saçmalık anlamadım.birisi mantıklı bi açıklama yapsın da anlıyalım

 • cemal diyor ki ;
  23 Ocak 2013 14:59

  mantıklı açıklama ulusal egemenlik ve çocuk bayramı haftası ile aynı aynda çakıştırıp zamanla ulusal kurtuluş günümüzü unutturmak

 • huseyin diyor ki ;
  23 Ocak 2013 21:52

  Cemal ve Sukru de sanirim buraya diger ulkelerde Hz Muhammetin dogum gununu kutladiklarini ogrenerek gelmis. Ben Endozyadan aldigim bir emailde HZ Muhammettin dogum gunu sebebiyle kapali olacaklarini ogrendigimde -BIR DAKIKA!- diyerek “Madem bu ayda dogmus, niye Turkiyede Kutlu Dogum Haftasi diye birsey kutluyorlar? dedim..
  Tipik koyunlasmis Turkluk, son 25 yilda dini somurge altina alinmis ulkem insanlarinin kuyuya atilan taslarla ugrasmasindan baska birsey degildir.

  Kutlu dogum haftasi.. Gun de degil, hafta.. Ramazan part 2 olur yakinda ay yaparlar, bir ay daha oruc tutturlar insanlara.

 • Ugur diyor ki ;
  02 Şubat 2013 4:30

  Biraz arastirsaniz gorulebilir. Mevlid kandili hicri takvime gore kutlanir ve her sene degisiklik gosterir. Kutlu dogum ise Peygamberimizin dogdugu miladi 20 Nisan 571 e karsilik gelmekte. Kutlamak ve kutlamamak size kalmis. Fakat yakin arkadaslarimizin kini bile kutlayip onun kini kutlamamak en insafli ifadesiyle vefasizlik olur. Bari kutlayanlara ilismeyin. Daha faydali islerle ugrasin.

 • simge diyor ki ;
  15 Şubat 2013 18:32

  ne kadar da yanlış düşünüyorsunuz efendimizin doğumgününü kalkıpta ulusal bayramlarımızı unutturmak için yapacak kadar aciz insanlarmıyız. yazık çok yazık

 • Abdulhakim diyor ki ;
  21 Şubat 2013 20:32

  efendimiz adına genc gönülüler derneği adı altında toplanarak en güzel biçimde kutlu doğum haftası kutlayacağız….

 • şeymanur diyor ki ;
  23 Şubat 2013 18:43

  Biz dershanede kutlayacağız bütün arkadaşlarımız şiir,slayt,resim ve kompozisyon hazırlayacaklar.inşallah Allah’ın izniyle çok güzel kutlayacağz…. iyi yakşamlar herkeseee…

 • mustafa diyor ki ;
  28 Şubat 2013 10:31

  ARKADAŞLAR KENDİNİZİ EĞER DÜNYADA KALICI OLARAK GÖRÜYORSANIZ SİZE DİYECEK SÖZÜM YOK ÇÜNKİ İNANÇ MESELESİDİR BU SİZ SEVDİĞİNİZ BİRİNİN DOĞUM GÜNÜ OLDUĞU ZAMAN HİÇ TEREDDÜSİZİTSÜZ ONU KUTLARDINIZ DA SİZ BU GÜNLERE GELMEDEN O SİZDEN DAHA KÖTÜ GÜNLER YAŞADI SİZDE TAVSİYEDE BULUNDU BENİ SÜNNETLERİMİ VE KUR,ANI TERKETMEZSENİZ ANCAK KURTULUŞA ERERSİNİZ . BU DA TABİKİ DÜNYA HAYATINDA OLUP BİTENLERİN ÇELİŞKİYE DÜŞENLERİN VEDE DİNİ KENDİNE GÖRE DÜZENLEYENLER İÇİN ÇIKIŞ KAPISIDIR.İNŞAALLAH HERKES BU KAPIDAN GEÇERDE CENNET EHLİNE NASİP OLUR.

 • sinan diyor ki ;
  03 Mart 2013 2:40

  Yazık çok yazık kutlu doğum haftasını kutlamak istemeyenlerin mezeretine bakın kimiside fazladan oruç tutcak diye yakınıyo ahirette hangi yüzle peygamberimizden şefahatisteyeceksiniz..

 • mevlut uzun diyor ki ;
  03 Mart 2013 22:22

  Hz.Peygamberimizin doğum günü Hicri takvime göre 12/Rebiulevvel, Miladi takvime göre 20-Nisan-571’dir.Eskiden beri 12-Rebiülevvel ,mevlit kandili olarak kutlanır.14-20 Nisan tarihlerindeki kutlamalar ise miladi tarihe göredir, son 20 yıldır yapilan peygamberimizi (sav)anma ve anlamaya dönük kutlamalardır.Milli ve dini değerleri kıyaslamak veya birini tercih edip diğerini hor görmek hiçte gerekli değil.her ikiside başımızın tacıdır.

 • gamze özkan diyor ki ;
  07 Mart 2013 14:40

  ben dua okumayı çok severim

 • adnan kara diyor ki ;
  12 Mart 2013 17:09

  kutlu doğum diye dini değiştirmeye çalışıyorlar peygamber efendimiz(s.a.v) kendisi bile doğum gününe karşı çıkmış ama bir tek türkiye de kutlanıyor kesinlikle bidattir ve ayrıca mevlid kandili denen birşeyde yok dine sonradan katmışlar bunlar bidattir ve bidatler cehennemliktir peygamber efendimiz(s.a.v) hadisi şerifinde buna değinmiştir

 • GÖKHAN diyor ki ;
  15 Mart 2013 11:57

  arkadaşlar doğru olan takvim hicri takvimdir peygamber efendimiz hicri
  12/rebiulevvel ayında doğmustur mevlüt kandilinide o sebeple kutlarız eyer miladiye göre kutlamaya kalkarsak o zaman kurban bayramınıda öyle yapalım o zaman her sne aynı güne denk gelir miadiye göre umarım açıklayıcı olmustur

 • ceylan karali diyor ki ;
  21 Mart 2013 11:35

  peygamberimizin dogdu bu mübarek gününde onun ve yaradan için ibadet edelim aslında bu ibadetlere yanlızca bizim için yapıyoruz rabbimizi ve elçisini anarak duva ederek kendimizi onlara daha yakın his ederiz kutlu dogum haftanız mübarek olsun

 • dilan diyor ki ;
  22 Mart 2013 9:10

  kutlu doğum haftası mübarek olsun bol bol kuran okuyup salavat çekelim…peygamber efendimiz (sav)için..

 • sinem uslusoy diyor ki ;
  24 Mart 2013 20:36

  ne fark eder biz peygamberimizin doğumunu kutlayıp onu anıyoruz bence tarihin değil bu özel günün bir önemi olmalı !

 • Fırat diyor ki ;
  25 Mart 2013 2:34

  Değerli kardeşlerim bu haftanın onemi cok buyuk kardesımız doğru bı seye değinmiş dogum gunu kutlamak doğru değil ancak biz peygamber efendimizin dunyaya gelişini namazla kuran okuyarak salavat getirerek kutlayacaz inşallah amacımız eğlenmek değil amacımız gecelere kadar şarkılarla alkolle kendımızden gecmek değil lutfen duyarlı olalım bilmeden konusmayalım bilgi sahibi olmadan yalnıs bilgiler le baska insanların aklını karıstırmayın hicri takvime gore gitmemiz lazım hicri takvime gorede miladi takvimde değişiklikler gosteriyor bu yuzden 14 20nisan arası kutlayacaz inşallah allah cümlemizi hidayete kavustursun

 • Asudelin diyor ki ;
  26 Mart 2013 22:48

  Lütfen biraz araştırıp öğrenin mevlit kandili efendimizin dogum günüydü zaten kutlamak için herhangi bir hafta olmasına gerek yok hergün şükretmeliyiz salavat getirmeliyiz biat etmeyelim lütfen ortada oynanan oyunları görelim bunun içinde okuyalım araştıralım

 • nazan diyor ki ;
  26 Mart 2013 23:10

  ya RABBİ ne mutlu ki bizlere hz.MUHAMMED MUSTAFA s.a.v nın ümmetiyiz.ALLAH TEALA nın Sen olmasaydın alemleri yaratmazdım dediği bir peygamberin ümmetiyiz elhamdülillah.ÖYLE BÜYÜK BİR NİMET Kİ RABBİM HERKESE İDRAK EDEBİLMEYİ NASİP ETSİN İNŞALLAH

 • Abdullah diyor ki ;
  27 Mart 2013 21:05

  Çok güzel 1.oldum

 • hakan diyor ki ;
  31 Mart 2013 17:11

  Bazı arkadaşlar peygameber efendimizin doğum günüyle çok basit bazı şeylerin kurtuluş günü gibi w.s mukayese etmişler kendilerini check etmelerini öneririm

 • DAMLA diyor ki ;
  02 Nisan 2013 15:16

  ence çok çok güzel be diyecek bi söz bulamıorum

 • sewgi diyor ki ;
  04 Nisan 2013 19:19

  çok güzel….

 • Hakan diyor ki ;
  07 Nisan 2013 17:46

  Peygamber efendimizin doğum gününü hıristiyan takvimi baz alınarak her yıl 14-20 Nisan tarihlerinde kutlayanlar,imanınızın akıldan uzaklaştığını farkedemeyecek kadar zavallısınız.O zaman bırakalım hicri takvimi kurban ve ramazan bayramlarıda her sene aynı tarihde yad edelim.Bu bayramlar neden her sene farklı tarihlerde yad edilirde peygamber efendimizin doğum günü sabit tarihde kutlanır?Bu olay dinlerin kardeşliği projesinin bir parçasıdır.

 • rabia diyor ki ;
  09 Nisan 2013 16:13

  ben bugün değil ama bir kaç gün sonra okulda kutlu doğym haftasında tam tamına 5 tane ilahi söyleyeceğim yorumlarınız ve yanıtlarınız için TEŞEKÜRLERRR…..

 • gizem diyor ki ;
  10 Nisan 2013 15:31

  çooooooooooooooookkkkk güzel çok seviyorum kutlu doğum haftasını kutlu doğum haftası kutlu olsun

 • yasemin diyor ki ;
  11 Nisan 2013 13:57

  inşeallah o gün peygamberimiz gelir allahtan tek dileğim budur allahın rahmeti ve berekiti tüm müslüman alaminin üzerinde olsun

 • fatma diyor ki ;
  12 Nisan 2013 17:41

  ne kadar saçma sapan seyler yazmıslar ey allahım akıl fikir ver doğum gununu zaten hristiyanlar kutlar biz sadece peygamber efendımız (sav)doğdugu gunu ibadet ve ona salavat getırerek kutluoruz lay lay lom etmıorum dın somurucu arkadaslarım

 • serdar diyor ki ;
  13 Nisan 2013 17:07

  “Kuşkusuz gökleri ve yeri yarattığı günden beri Allah katında ,Allah’ın kitabında ayların sayısı on ikidir. Onlardan Dördü (Zilkade,Zilhicce, Muharrem, Receb) haram (saygın) aylardır. İşte dosdoğru hesab budur. Onlarda (günah işleyip) kendinize yazık etmeyin.” [Tevbe-36]
  Bu hesaba göre ayın dünya etrafında bir defa dönmesine kamerî ay ve on ikidefa dönmesine de kamerî yıl denir. Kamerî aylar: Muharrem, Safer, Rebîülevvel, Rebîülâhir, Cemâziyelevvel, Cemâziyelâhir, Receb, Şaban, Ramazan, Şevval, Zilkâde ve Zilhicce’dir. İşte aylarla ilgili dosdoğru hesab budur. Bunun dışındaki uygulamalar (takvimler) Allah katında geçersiz olduğundan,
  Hac, oruç, zekat, kurban, sadaka-i fıtır ve bayram namazı gibi ibadetler, bu ayların belirli günlerinde yapılır. Ayrıca Mevlid-i Nebevi (Peygamberimizin doğumu), Regâib, Mirac, Berat ve kadir gibi mübarek geceler de bu ayların belirli gecelerinde kutlanır.
  Hac ve oruç gibi ibâdetleri kameri ayların dışında başka takvimlere göre düzenlemek küfür yani kâfirliktir. Mevlid-i Nebevî, Regaib, Mirac, Berat ve Kadir gecesi gibi mübarek geceleri ve özellikle Peygamberimizin doğum gecesini “kutlu doğum haftası” adı altında İslâm dışı Roma takvimine göre kutlamaya kalkışmak da,
  Peygamberimiz HZ. Muhammed’e saygısızlık, İslâm’dan sapma ve hıristiyanlığa kaymadır.
  Asr-ı saadetten bu yana, 1400 küsür yıldan beri yeryüzündeki bütün mü’minlerin ve günümüz coğrafyasında da bütün İslâm ülkelerinin inancı, yolu ve uygulaması, Peygamberimiz(s.a.v.) in doğum gecesi 12 Rebîülevvel’dir.
  Ülkemizde 28 Şubat süreci sonrasında mü’minlerin yolundan ayrılanlar ve Rebîülevvel ayının 12. gecesinde sesleri çıkmayanlar, sesleri kısılanlar, 20 Nisanda şahin kesilip Peygamber havârisi oluyorlar. Ne diyelim? Allah hidayet eylesin!

 • ali genç diyor ki ;
  13 Nisan 2013 20:10

  akli balik olan herkezin göstereceği sevgi seli ile nice gönlere

1 2